Instrukcja postępowania z panelami SMW Ogrodzenia

Instrukcja postępowania z panelami SMW Ogrodzenia

           Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i Partnerów Handlowych, stworzyliśmy krótką i intuicyjną instrukcję postępowania z panelami ogrodzeniowymi naszej firmy. Instrukcja postępowania z panelami SMW Ogrodzenia to zbiór dobrych praktyk i zasad postępowania z produktem wykonanym z ocynkowanej blachy giętej. Wskazujemy prawidłowe i bezpieczne sposoby postępowania z naszymi panelami i zachęcamy do stosowania norm budowlanych oraz pracy zgodnie ze sztuką budowlaną. Sposób montażu przedstawiony w niniejszej instrukcji ma charakter wskazówek ogólnych. Montaż wykonywany przez wyspecjalizowane ekipy montażowe może się różnić ze względu na rodzaj ogrodzenia i specyfikę jego konstrukcji. Montaż paneli ogrodzeniowych, czy też całego ogrodzenia, wymaga fachowej wiedzy, specjalizacji, bądź stosowania się do wskazówek udzielonych przez specjalistów branżowych. Różni wykonawcy posiadają swoje własne rozwiązania i sposoby montażu, które akceptujemy pod warunkiem, że są one zgodne ze sztuką budowlaną, ogólnie przyjętymi zasadami pracy i BHP, normami budowlanymi oraz niniejszą instrukcją postępowania z produktem SMW Ogrodzenia.

CZĘŚĆ I: MAGAZYNOWANIE I UKŁADANIE

            Unikajcie przechowywania zafoliowanych paneli na otwartej przestrzeni – folia nie lubi słońca ani deszczu. Jeśli pozostawicie ją na dłużej w niesprzyjających warunkach, odwdzięczy się Wam znacznie utrudniając zdejmowanie. Należy też pamiętać aby pomieszczenia w których przechowujecie panele były suche i przewiewne. Najlepiej zachować minimum 30 cm odstępu do podłoża i nie składować paneli, ani innych lakierowanych produktów w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów agresywnie reagujących. W razie konieczności dłuższego magazynowania zastosujcie przekładki.

           Jeśli przechowujecie panele powyżej 30 dni zdejmijcie folię ochronną i zastosujcie przekładki! Pamiętajcie, aby przekładka miała szerokość minimum 2 cm i długość co najmniej równą szerokości paneli. Używajcie przekładek z materiałów, które nie porysują powłoki lakierniczej (np. styropian), a same przekładki rozmieszczajcie maksymalnie co 100 cm, aby odpowiednio rozłożyć nacisk.

           Przenosząc panele trzymajcie za boczne krawędzie, w taki sposób, aby panel wewnętrzny nie wysunął się z panelu zewnętrznego. Nie chwytajcie paneli od wewnątrz – możecie wygiąć blachę (co w większości przypadków nie będzie problemem, bo sprężystość materiału pozwoli mu wrócić do pierwotnej postaci) lub skaleczyć się na ostrej krawędzi blachy (tutaj powrót do pierwotnej postaci może być bardziej czasochłonny). Zalecamy aby w miarę możliwości przenosić panele we dwie osoby.

CZĘŚĆ II: WYMIAROWANIE I PRZYGOTOWANIE DO MONTAŻU

            Przed montażem, a najlepiej na etapie pomiarów, uwzględnijcie 6mm dylatacji od każdego ceownika, czyli od światła przęsła odejmijcie 12mm i zamówcie takiej długości panele. Zastosowanie takich przerw pozwoli ominąć śruby mocujące ceownik do słupków podczas wsuwania paneli i zapewni odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Pamiętajcie, że minimalny odstęp miedzy panelami wynosi 5mm – panele nie mogą do siebie przylegać. Bezpieczna maksymalna długość panelu wynosi 3 metry, ale jeśli potrzebujecie dłuższych paneli, skontaktujcie się z nami! Ostatni, górny panel, zamontujcie 3mm ponad krawędź ceownika – będzie estetycznie i bezpiecznie.

        Podczas rozpakowywania paneli lub ich przenoszenia nie przesuwajcie jednych paneli po powierzchni innych – możecie uszkodzić powłokę lakierniczą. Starajcie się podnosić panel z obu stron jednocześnie, lub chwytając za boczne krawędzie na jego środku. Uważajcie, żeby panel wewnętrzny nie wypadł z panelu zewnętrznego.

              Przed montażem ostrożnie rozdzielcie panel wewnętrzny od zewnętrznego, zdejmijcie folię z obu części, następnie złóżcie wkładając równomiernie panel wewnętrzny w zewnętrzny. Uważajcie, aby przy składaniu obu części panelu nie porysować wewnętrznych krawędzi blachy.

CZĘŚĆ III: MONTAŻ

            Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, to prawidłowe spasowanie paneli w ceownikach montażowych. Nie możecie rozginać ceowników – panel musi ciasno przylegać do ich ścianek. Zbyt luźno włożone panele mogą hałasować na wietrze lub uszkodzić całe przęsło. Zamontujcie ceownik używając śrub z płaskim łbem, co ułatwi Wam wsuwanie paneli. Przykręćcie ceownik co 20cm do słupka lub muru, aby odpowiednio przylegał na całej długości. Należy zabezpieczyć bok panelu przy wsuwaniu w ceownik za pomocą sztywnej folii lub sztywnego kartoniku. Wsuwając panel bez osłony, porysujecie jego boki o ścianki ceownika.

           Wiercąc otwory na nity używajcie wysokiej jakości, ostrego wiertła 4,5mm (polecamy kobaltowe). Wierćcie bez używania nadmiernej siły, aby nie zagiąć wewnętrznej krawędzi panelu po przewierceniu ścianek ceownika. Po wywierceniu otworów dokładnie usuńcie opiłki metalu, alby nie zardzewiały na powierzchni paneli – to bardzo ważne! Używajcie nitów wysokiej jakości, najlepiej naszych. PROTIP: Nitując oklejcie końcówkę nitownicy taśmą izolacyjną, aby nie porysować krawędzi ceownika, gdyby nitownica niechcący objechała. Nitujcie zawsze od strony złożenia paneli – na węższej krawędzi zewnętrznej części panelu. Pamiętaj, że każdy panel musi być zamocowany czterema nitami.

             Na koniec porada i przestroga – panele ogrodzeniowe SMW, wykonane są z blachy ocynkowanej Z275, zimnowalcowanej. NIE WOLNO ich docinać urządzeniami generującymi wysoką temperaturę! Cięcie termiczne, sypanie iskier na panel, nagła zmiana temperatury trwale uszkodzi powłokę lakierniczą oraz antykorozyjną! Panele wykonujemy specjalnie dla Was – na wymiar! Nie musicie ich docinać, ani korygować ich wymiarów. Jeśli zdarzyłoby się Wam zamówić zbyt długie panele (co oczywiście nigdy nie będzie miało miejsca) to zanim rozwiążecie problem za pomocą kątówki, proszę skontaktujcie się z nami!

PODSUMOWANIE

            Powyższa instrukcja postępowania z panelami SMW Ogrodzenia została przygotowana z myślą o naszych Klientach, montujących samodzielnie panele SMW oraz o naszych Dystrybutorach i ich ekipach montażowych, pracujących z różnymi materiałami. Mamy nadzieję, że ułatwi Wam pracę i okaże się pomocna!

            Nasze panele – pierwsze na rynku polskim w tej technologii, są od początku pomyślane jako produkt szyty na miarę, pod Wasze indywidualne zamówienie! Z tego powodu, każde ogrodzenie które u nas zamawiacie, jest produkowane wyłącznie dla Was, z uwzględnieniem Waszych indywidualnych wymagań. System montażowy i zalecenia przedstawione w niniejszej instrukcji również muszą sprostać tym wyzwaniom. Każde Wasze ogrodzenie jest inne, każde cechują indywidulane rozwiązania i każde musi zostać zamontowane w sposób zapewniający wysoką jakość, którą Wam gwarantujemy. Nie stosujemy i nie będziemy stosować półśrodków, masowej produkcji seryjnej czy standaryzowanych wymiarów. Wasze potrzeby od początku były dla nas najważniejsze i tak pozostanie. Nadal będziemy tworzyć piękne i niepowtarzalne ogrodzenia dla Was i z myślą o Was.